Článek

Na co myslet, pokud kupujete pozemek…

Kupujete-li pozemek, je samozřejmě důležitý důvod, proč ho kupujete.

Pokud jste se rozhodli na něm stavět, neměli byste opominout několik faktů, které jsou pro budoucí stavbu rozhodující. Každý takový pozemek má své plusy a mínusy, které mohou budoucí stavbu ovlivnit.

Které vlastnosti jsou důležité pro stavební pozemek ?

Zcela určitě je to velikost, poloha a tvar pozemku. To rozhoduje, jaký dům na něm postavíte. Pozor je třeba dát na stanovenou zastavěnost pozemku, kterou určuje jednak stavební zákon, ale především územní plán, který mívá tzv. index neboli koeficient zastavěnosti. Tím je dána hustota zastavění jednotlivých lokalit a pozemků. A s tím souvisí, jak velký dům, či další stavby, mohou být na pozemku vystavěny.

Poloha a tvar pozemku jsou důležité pro tvar domu. S tím totiž souvisí potřebné dodržení odstupů od vedlejších staveb a hranic pozemku, které stanovuje stavební zákon. Při volbě pozemku se ale může stát, že nebude pro vybranou stavbu vhodný. Pokud chcete koupit z osobních důvodů pozemek v určité lokalitě, budete mít omezenější výběr. Pak je vhodné vybírat stavbu až podle vlastností pozemku.

Bonusem dobrého pozemku může být jeho orientace na jih a západ, v blízkosti zeleně, případně s výhledem do krajiny, ovšem s blízkostí dobré občanské vybavenosti. Mínusem může být, pokud je pozemek hodně svažitý. I když každý pozemek lze využít, stavba na rovném pozemku je určitě mnohem snáz realizovatelná než na pozemku svažitém. Nehledě na další praktické využití pozemku jako zahrady a relaxační zóny.

Co zjistit, než pozemek koupíte ?

I pokud pozemek sám o sobě vyhovuje vašim potřebám, je třeba se zaměřit i na další faktory, které mohou ovlivnit životní podmínky v dané lokalitě. Jednak je to hlučnost v okolí. Pokud vede v blízkosti frekventovaná komunikace, může být v budoucnu hlučnost značným problémem. Nad pozemkem ale také může být letecký koridor, nebo v okolí hlučný provoz. I obyčejná venkovská silnice, po níž od jara do pozdního podzimu proudí hospodářské stroje na okolní pole, či jezdí kamiony pro produkty blízkých výroben, může ovlivnit budoucí kvalitu života.

Prověřit je také třeba, zda na pozemek nezasahují ochranná pásma (elektro, povodí, les atd.).

Zcela určitě by měl kupující vyloučit ze svých úvah pozemek, kterému chybí vlastní příjezdová cesta, nebo je tam možný vjezd z cizího pozemku, aniž by byla tato služebnost řádně ošetřena v katastru nemovitostí. Mohlo by to způsobit, že stavebník následně nezíská stavební povolení, a tak se pozemek stane pro něj vlastně bezcenným.

Přesto i sousedské vztahy mohou hrát v budoucnu velkou roli v kvalitě života. Pokud je pozemek v zastavěné oblasti, je vhodné obejít okolí, podívat se na okolní domy a jejich pozemky. I podle stavu můžete odhadnout, zda budou se sousedy problémy. Doplnit si informace náhodnými dotazy v místní prodejně, hospůdce či na obecním úřadě nikdy neuškodí. 

 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Nejčtenější články

Bewit a já

Proč jsem se rozhodla spojit svůj život s výrobky od firmy Bewit?

Blog

Další články

Kategorie blogu

Nejčtenější články

Bewit a já

Proč jsem se rozhodla spojit svůj život s výrobky od firmy Bewit?